13 wrz 2013

Testament III + Kalendarium

1138 – testament Krzywoustego
1227 – zjazd w Gąsawie
1226 – sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Tu sprawa przedstawia się ciekawie, bowiem to Konrad Mazowiecki, syn Kazimierza Sprawiedliwego winny całej krzyżackiej tragedii. Jak wiadomo Krzyżacy mięli za zadanie bronić wschodnich rubieży państwa polskiego przed najazdami ze strony Prus Wschodnich. Warto jednak wspomnieć, że to Konrad Mazowiecki zabił wojewodę Krystyna, który z obroną granic radził sobie bardzo dobrze, stworzył nawet linię umocnień we wschodniej Polsce. Jednak to oczywiście nie podobało się Mazowieckiemu, który obawiał się o swoją pozycję, a bacząc na wzrost poważania Krystyna postanowił go normalnie i zwyczajnie usunąć. Jednak ta decyzja, jak się później okaże, nie należała do najlepszych. Krzyżacy w przyszłości stworzą takie państwo, które będzie w stanie stanąć w szranki z państwem polskim.
Z resztą warto wspomnieć, że Krzyżacy nie zaczynali od Polski. Najpierw dostali przecież zaproszenie od władcy węgierskiego celem obrony granic przed łupieżczymi najazdami. Książę węgierski jednak łatwo się zorientował i jeszcze tego samego 1225 roku wygnał sprowadzonych Krzyżaków. ( Zakon Najświętsze Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie utworzony w 1190 roku podczas jednej z wypraw krzyżowych, które z kolei zostały zapoczątkowane na synodzie w Clermont w 1095 roku przez papieża Urbana II)
1228- Krzyżacy otrzymują ziemię chełmińską i dobrzyńską
1237 – połączenie się państwa zakonu krzyżackiego z teutońskim Zakonem Kawalerów Mieczowych
1230 – 1255 – proces zdobywania Prus Wschodnich
1255 – władca czeski Przemysł II Ottokar udziela pomocy Krzyżakom w procesie zdobywania Prus Wschodnich (nawracania byłoby ładniej; ale niech już zostanie;dygresja taka) Na cześć pomocnego króla wzniesiono gród, który nazwano odtąd Królewcem.
1241 – bitwa pod Legnicą/ najazd turecki Batu – Chana
1250 – Bolesław Rogatka (syn Pobożnego, który zginął pod Legnicą) sprzedaje Brandenburczykom ziemię lubuską.