13 wrz 2013

Bolesław Krzywousty - Polska Pierwszych Piastów [cz. VIII]

      Do zasług Bolesława Krzywoustego należy jeszcze: uzależnienie Pomorza, które odłączyło się od państwa piastowskiego za panowania Śmiałego i jego nieudanych kampanii czeskiej i kijowskiej.
A, więc Krzywousty realizował ten cel w latach 1113 – 1121. Ważną zasługą jest też tzw testament Krzywoustego z 1138 roku. Bądź co bądź dokument ten u wielu historyków do dziś budzi kontrowersje. A to z powodu faktu czy więcej on pomógł, czy zaszkodził. W tej kwestii jak wspominałem zdania są podzielone. Paweł Jasienica stwierdza, że był to dowód geniuszu władcy, który chciał uniknąć podobnych waśni jakie miały miejsce między Chrobrym, Mieszkiem II, Bolesławem Śmiałym a rodzeństwem. Z resztą twórca testamentu sam musiał zmagać się o tron ze swoim starszym bratem Zbigniewem podczas kampanii Rudobrodego.

         Uzależnienie Pomorza za Krzywoustego nie trwało długo, ponieważ już w roku 1133 papież Innocenty III nakazał naszemu władcy podporządkowanie polskiej organizacji kościelnej Merseburgowi. Na to nie pozwolił polski władca, jednak musiał ponieść cenę złożenia hołdu z Pomorza Zachodniego Cesarzowi Lotarowi III. Podsumowując Pomorze było więc na 12 lat włączone do państwa piastowskiego.