30 sty 2015

Paco Rabanne 1 Million - czyste złoto w eterze

In abstracto nigdy nie byłem entuzjastą wszelkiej maści perfum – co wynikało przede wszystkim z wrażliwości moich receptorów węchowych na sztucznie skomponowane, plastikowe zapachy. Jednakże, gdy pierwszy raz moje powonienie spotkało dyfundujące cząsteczki Paco Rabanne 1Million zdecydowanie i diametralnie zmieniłem zdanie, uznając, że ten zapach jest właśnie dla mnie. To, co odmieniło moją zapachową koncepcję to odpowiednie proporcje połączenia olejków eterycznych pochodzących z wysublimowanych nut zapachowych, które składają się na kształt ostateczny złotego miliona w eterze.

Interpretacja i symbolika


Nazwa 1 Million sugeruje nam ex ante swoją wyższość w drabinie stratyfikacyjnej perfum, uwzględniając semantykę. Właściwie każdy może dowolnie asocjować tytuł produktu – wszystko zależy od naszej fantazji i finezji, wtedy, gdy pobudzone receptory węchowe przewodzą sygnał nerwowy do mózgu.

1 Milion Czystego Złota - 1 Million Absolutely Gold


Paco Rabanne 1 Million to specjalnie skomponowana nuta zapachowa dla prawdziwych dystyngowanych mężczyzn, którzy wiedzą czego oczekują od życia, stawiają sobie jasne cele, założenia i umieją je realizować. Podobne frazesy wykorzystywane są jako motyw przewodni wielu kampanii reklamowych zapachowych specyfików, więc jest to pewien sposób manipulacji opinią publiczną, jak również przejaw czynnego wykorzystania impresywnej funkcji językowej. Jadnak nie to jest najistotniejsze – kampania reklamowa to połowa sukcesu, reszta należy do niewidzialnej ręki rynku. Tylko jak ona zareaguje? Nie wydaje się dosyć oczywistym fakt, iż każdy z nas inaczej odbiera zapach otaczającego świata, w związku z tym recenzja nigdy nie może być w pełni obiektywna, ponieważ jest w niej cząstka Ciebie i Twojej indywidualnej wrażliwości receptorów węchowych. Poza tym, generalizując, każda recenzja unikalnie skomponowanych nut zapachowych jest w pewnym stopniu idiograficzna, a więc niepowtarzalna i wyjątkowa – stanowi więc unikatową auto-rejestrację doznań zmysłu powonienia. 

Obiektywny subiektywizm

Paco Rabanne 1 Million składa się z trzech nut zapachowych, czyli grup składników spośród których tworzy się olejki eteryczne. Te z kolei mieszane są w odpowiedniej kolejności i proporcjach znanych tylko i wyłącznie producentowi, co wydatnie wpływa na trwałość zapachu oraz doznania zmysłowe. Niektóre perfumy potrafią działać jak feromony, czyli swoisty chemiczny afrodyzjak, dzięki któremu podniesiesz swoje morale i wzbudzisz potencjalne zainteresowanie wśród kobiet. Paco Rabanne 1 Million potrafi obudzić w płci przeciwnej drapieżność i dzikie zmysły, które są skrupulatnie skrywane pod płaszczem codzienności.

Pierwszą odczuwalną nutę zapachową stanowi esencja: pomarańczy, mięty i grejpfruta, jednak to nie ona jest najbardziej trwała, wręcz przeciwnie. O zdecydowanej ulotności chwili dyfundowania cząsteczek, decyduje fakt, iż nuta głowy stanowi 15% - 25 % zapachu.

Z kolei na nutę serca składają się: cynamon, absolut róży tureckiej, kardamon.

Nuta serca utrzymuje się dłużej (30-40%) , stanowi charakter zapachu i pomost między nutą głowy, a bazą zapachu, wśród której należy wymienić: ambrę i skórę.

Baza zapachu utrzymuje się najdłużej (45-50%) i stanowi najważniejszą część komponentu, chociaż na wrażenia zmysłowe (pierwszy kontakt z cząsteczkami) najbardziej wpływa nuta głowy. Nie wchodząc w szczegóły – nie możemy interpretować Paco Rabanne 1 Million, zgodnie z zasadami holizmu, jako sumy, składającej się z poszczególnych części.

„We wszystkich kulturach i religiach świata złoto miało zawsze moc uwodzenia człowieka”


1 Million Absolutely Gold jest zapachem wyjątkowym, który chciałbym porównać do innego specyfiku istniejącego na rynku perfum, by uświadomić wszystkim możliwe doznania receptorów węchowych, ale takowy niestety nie istnieje. Pozostaje mi odesłać wszystkich do zapoznania się z kulminacyjną sceną filmu Pachnidło Tom Tykwera, kiedy Jean-Baptiste Grenouille... (nie da się wyrazić słowami tego, co odbierają nasze receptory węchowe i jaka jest reakcja organizmu na specyficzną, wyrafinowaną i unikatową mieszanką olejków eterycznych dyfundujących w eterze)

Jeżeli człowiek żyje w niedoli, podczas gdy złoto leży na jego progu, dowodzi to nieinteligentnego podejścia do życia.